בית >מהי גלאוקומה >

מהי גלאוקומה ?

 

מחלת הגלאוקומה הינה קבוצת מחלות עיניים הגורמת לפגיעה בעצב הראייה ומהווה גורם שלישי בשכיחותו לעיוורון בעולם המערבי . בגלאוקומה ראשונית רחבת זווית, שהיא השכיחה יותר ישנה פגיעה איטית ומתמשכת בעצב הראיה המתבטאת בנזק לשדה הראייה. גורם הסיכון העיקרי למחלה הינו לחץ תוך עיני מוגבר.

הגלאוקומה הינה מחלה "שקטה" אשר בתחילה לא מאופיינת בסימנים קליניים בולטים כגון: כאבים, ירידה בחדות הראייה או בסימנים מקדימים אחרים. יש חשיבות לאתרה מוקדם ככל האפשר, שכן ללא טיפול מתאים קיימת סכנה לפגיעה בלתי הפיכה בעצב הראיה עד כדי עיוורון .

האבחון המוקדם רלוונטי בפרט לאלו המצויים בסיכון גבוה יותר לחלות בגלאוקומה, בנוסף ללחץ תוך עיני גבוה שהוא כאמור גורם הסיכון העיקרי. גורמי הסיכון הנוספים הם: בעלי רקע משפחתי של המחלה, לחץ דם גבוה, סוכרת, קרנית דקה, קוצר ראייה, גיל מבוגר.

 

מידת הלחץ התוך עיני שונה מאדם לאדם והיא משתנה אצל המטופל במהלך היממה ומיום ליום. גם מדידת הלחץ עצמה אינה מדויקת לחלוטין ומשתנה כתלות במכשיר והרופא הבודק.

מהי גלאוקומה

 

הערך התקין המקובל של הלחץ התוך עיני הינו בטווח של 10-21 מ"מ כספית. ערך גבוה מכך מחשיד לקיום גלאוקומה או לסיכון גבוה לפתחה.

איתור המחלה מתבצע באמצעות מדידת הלחץ התוך עיני, התבוננות בעצב הראייה ובדיקות הדמיה נוספות כמו שדה ראייה ו-OCT  .

לא ניתן למנוע את מחלת הגלאוקומה, אך ניתן להאט את קצב הדרדרות המחלה באמצעות הורדת הלחץ התוך עיני המוגבר ומניעת הנזק הנגרם מלחץ גבוה זה לעצבי הראייה .  הטיפול יכול להיעשות באמצעות טיפות, כדורים, לייזר ולעיתים באמצעות ניתוח.   

מדידת הלחץ התוך עיני נעשית ע"י מכשיר המכונה טונומטר, באמצעות מדידת התנגדות הקרנית ללחץ חיצוני (ביחידות של מ"מ כספית).

השיטה המקובלת למדידת הלחץ אצל רופא העיניים הינה באמצעות טונומטר המורכב על מנורת סדק אופטית, המצריכה הזלפת  טיפות אלחוש לעין, קודם לביצוע הבדיקה.

הבדיקה עצמה מבוצעת כשהמטופל יושב, מניח את סנטרו על משטח בגובה המתאים במנורת הסדק ומביט  קדימה אל תוך המיקרוסקופ. הרופא היושב מולו מאיר לתוך העין באמצעות אלומת אור כחולה ממוקדת ומניח את מחט המדידה של הטונומטר על הקרנית הנבדקת. התוצאה מדווחת מיידית לנבדק.

 

 

 

נשמח להשיב לפנייתכם

 

 
 

MEDHOME  |  טלפון: 077-2062081  |  מייל: medhome100@gmail.com

התוכן באתר רשום בלשון זכר, אך הוא מיועד לשני המינים  |  תקנון ותנאי שימוש

הפעל נגישות

בניית אתרים